wpinstall

Próbujesz dowiedzieć się, jak zainstalować WordPressa? Istnieje kilka różnych metod, które można wykorzystać, z których każdy podam dogłębny przewodnik dla.

Pod koniec tego przewodnika instalacji WordPressa, powinieneś być gotowy do pracy z działającą witryną WordPress i gotowy do rozpoczęcia dodawania treści.

Przede wszystkim, dlaczego istnieją różne metody instalacji WordPressa w pierwszej kolejności? Odpowiedź jest prosta... Ze względu na popularność WordPressa, istnieje wiele narzędzi pomocniczych, które ułatwiają instalację platformy na różnych serwerach i hostingach. W rezultacie nie ma po prostu jednego wyboru, jak zainstalować WordPressa, ale wiele alternatywnych.

W tym poście przedstawię Ci tutorial dla każdej z popularnych metod instalacji WordPressa.

Aby dać ci wskazówki, którą metodę powinieneś wybrać, zamówiłem przewodniki od najłatwiejszych do najbardziej czasochłonnych.

Więc jeśli po prostu szukasz najszybszego i najłatwiejszego sposobu na zainstalowanie WordPressa, zacznij od metody 1!

Jeśli szukasz podsumowania, jak zainstalować WordPressa ręcznie, oto ono:
Pobierz najnowszą wersję WordPressa ze strony wordpress.org
Rozpakuj plik i prześlij go do katalogu public_html (lub podobnego)
Utwórz bazę danych MySQL i użytkownika
Skonfiguruj plik wp-config.php.
Uruchom instalację WordPressa
Aby uzyskać więcej szczegółów, przeczytaj poniżej:

Jeśli wolisz śledzić ten tutorial w formacie wideo, sprawdź to.

Metoda #1: Wybierz hosta, który jest dostarczany z preinstalowanym WordPressem
Najprostszym sposobem na zainstalowanie WordPressa jest po prostu wybranie hosta, który zrobi to za Ciebie. Obecnie wiele hostów specyficznych dla WordPressa pozwoli Ci wybrać, aby mieć preinstalowanego WordPressa. Oznacza to, że po zarejestrowaniu się na hostingu, możesz od razu przejść do swojej witryny WordPress. Całe pytanie "jak zainstalować WordPressa" jest w takim przypadku nieistotne!

Oto kilka polecanych hostingów, które preinstalują dla Ciebie WordPressa:

Bluehost - niedrogi i pochodzi z preinstalowanym WordPressem. Zaczyna się od 2,75 $ miesięcznie dla jednej witryny przy użyciu tego linku.
SiteGround - ma mnóstwo funkcji specyficznych dla WordPressa, które ułatwiają życie. Zaczyna się od 2,99 dolarów miesięcznie za jedną stronę.
Kiedy jesteś gotowy, aby zarejestrować się na konto hostingowe, upewnij się, aby użyć jednego z Bluehost linków na tej stronie. Przechodząc przez nie spowoduje dwie rzeczy: (1) są to linki partnerskie, co oznacza, że otrzymujemy niewielką prowizję, jeśli kupisz przez nich, (2) będzie odblokować $ 2,75 vs $ 3,95 zniżki dla Ciebie. Nie dostaniesz tej zniżki, jeśli odwiedzisz stronę Bluehost w jakikolwiek inny sposób.

Ponadto, wiele zarządzanych hostów WordPress będzie preinstalować WordPress dla Ciebie, ale ceny na tych może być wyższa.

Nie martw się, jeśli już wybrałeś innego gospodarza, choć. Większość innych gospodarzy nadal sprawiają, że to super łatwe do zainstalowania WordPress. Ale będziesz musiał kliknąć co najmniej kilka przycisków. Więcej na ten temat w następnej sekcji:

Metoda #2: Jak zainstalować WordPressa przez cPanel i autoinstalatory
cPanel to pulpit zarządzania hostingiem, który większość gospodarzy internetowych daje swoim klientom. Kiedy zapisujesz się na hosting, twój gospodarz powinien dostarczyć ci dane logowania do cPanelu. I dla większości gospodarzy, interfejs cPanel wygląda coś jak poniżej. Styl twojego interfejsu może wyglądać nieco inaczej, ale podstawowy układ będzie taki sam:

 

W swoim interfejsie cPanel, twój host powinien dać ci coś, co nazywa się autoinstalatorem. Autoinstalatory zasadniczo automatyzują pełny proces instalacji WordPressa, który przedstawię w następnej sekcji. Więc zamiast potrzebować zrobić wszystko ręcznie, wystarczy wprowadzić kilka podstawowych informacji, kliknij przycisk, a autoinstalator instaluje WordPress dla Ciebie.

Istnieje kilka różnych autoinstalatorów, które możesz spotkać. Oto najczęstsze autoinstalatory WordPressa:

Softaculous
Fantastico
QuickInstall
MOJO Marketplace
W niektórych sytuacjach Twój host może również oferować autorskie narzędzie instalatora WordPress.

Chociaż może być kilka drobnych różnic w interfejsie, wszystkie autoinstalatory działają mniej więcej tak samo. Więc podczas gdy ja pokażę Ci przykład jak zainstalować WordPressa w cPanelu za pomocą Softaculous, dokładny interfejs Twojego autoinstalatora może wyglądać nieco inaczej.

Aby zacząć, znajdź link do autoinstalatora WordPressa w cPanelu i kliknij go:

Na następnym ekranie powinieneś zobaczyć link Install Now (bez względu na to, którego autoinstalatora używasz). Po prostu daj to kolejne kliknięcie:

Następnie będziesz musiał wprowadzić szczegóły dotyczące Twojej instalacji WordPressa. Ponownie, ten interfejs powinien generalnie wyglądać tak samo bez względu na to, którego autoinstalatora używasz.

Najpierw wypełnij protokół i nazwę domeny, w której chcesz zainstalować WordPressa:

Dla protokołu, jeśli używasz certyfikatu SSL, powinieneś wybrać HTTPS. W przeciwnym razie powinieneś wybrać HTTP. O ile celowo nie zainstalowałeś certyfikatu SSL, domyślnie jest to HTTP.

Następnie wybierz katalog, w którym chcesz zainstalować WordPressa. W 99% sytuacji powinieneś zostawić to pole puste. Pozostawienie go pustego oznacza, że WordPress zostanie zainstalowany w Twojej głównej domenie. To znaczy, jeśli Twoja domena to YOURDOMAIN.com, to WordPress zostanie zainstalowany pod adresem YOURDOMAIN.com, a nie czymś w rodzaju YOURDOMAIN.com/mywpsite.

Nieco dalej, musisz wprowadzić swoje Ustawienia strony. Są to tylko domyślne wartości dla nazwy i opisu twojej strony. Zawsze możesz je później zmienić z poziomu interfejsu WordPressa:

Nie włączaj opcji WordPress multisite, chyba że specjalnie chcesz stworzyć sieć multisite.

Będziesz musiał również utworzyć poświadczenia logowania dla swojego konta WordPress. Będziesz używać tej kombinacji nazwa użytkownika / hasło, aby zalogować się do pulpitu nawigacyjnego WordPress po instalacji, więc upewnij się, że pamiętasz go:

W zależności od konkretnego autoinstalatora, którego używasz, możesz zobaczyć również kilka innych opcji. Możesz je bezpiecznie zignorować. To znaczy, dobrze jest zostawić wszystko, czego nie pokryłem, jako domyślne.

Kiedy już wszystko wypełnisz, upewnij się, że klikniesz Install na dole ekranu. Może to potrwać minutę lub tak, aby uruchomić. Następnie, powinieneś otrzymać potwierdzenie. Możesz zalogować się do swojej nowej instalacji WordPressa, wchodząc na YOURDOMAIN.com/wp-admin.

Jeśli nie możesz znaleźć strony logowania WordPress, sprawdź nasz przewodnik, jak znaleźć adres URL logowania WordPress.

Metoda #3: Jak zainstalować WordPressa ręcznie
Osobiście nie widzę już potrzeby korzystania z tego ręcznego procesu ze względu na to, jak proste i powszechne są autoinstalatory powyżej. Praktycznie każdy pojedynczy host będzie oferował jakiś rodzaj narzędzia, które pozwala zainstalować WordPressa z pulpitu nawigacyjnego hostingu.

Ale jeśli chcesz się nauczyć, jak zainstalować WordPressa ręcznie, czytaj dalej. Jeśli jesteś początkujący, po prostu użyj procesu autoinstalacji, który przedstawiłem powyżej.

Aby uruchomić słynną 5-minutową instalację WordPressa, będziesz potrzebował programu FTP do przesyłania plików. Używam FileZilla, ale jest mnóstwo wysokiej jakości darmowych programów FTP. Jeśli nie jesteś pewien, czym jest FTP lub jak go używać, to prawdopodobnie oznacza, że powinieneś używać autoinstalatora WordPressa. Ale jeśli chcesz kontynuować, zrób szybki objazd do naszego tutorialu FTP.

Zacznij od pobrania najnowszej wersji WordPressa ze strony wordpress.org:

Następnie rozpakuj plik i prześlij go do katalogu public_html (lub podobnego) swojej strony. Jeśli nie jesteś pewien, jak zalogować się na FTP, poproś swojego hosta o informacje o koncie FTP:

Podczas gdy to się dzieje, przejdź do swojego konta cPanel i znajdź opcję Bazy danych MySQL:

Powinieneś zobaczyć opcję Utwórz nową bazę danych. Wpisz nazwę bazy danych i kliknij przycisk Utwórz bazę danych:

Nazwa może być dowolna - upewnij się tylko, że ją zapamiętasz. Będzie ona potrzebna później.

Następnie musisz utworzyć użytkownika dla swojej bazy danych. Na tej samej stronie, przewiń w dół do Użytkownicy MySQL i utwórz nowego użytkownika:

Po utworzeniu użytkownika, upewnij się, że dałeś mu dostęp do bazy danych, którą stworzyłeś:

Na następnej stronie, również upewnij się, aby dać tej nazwie użytkownika Wszystkie uprawnienia:

Teraz, zakładając, że transfer FTP zakończył się, możesz przejść do swojej domeny, aby zakończyć proces instalacji. Po odwiedzeniu swojej domeny powinieneś zobaczyć kreator instalacji WordPressa. Po pierwsze, musisz wybrać swój język:

Następnie upewnij się, że masz pod ręką dane dotyczące nazwy bazy danych, użytkownika i hasła. Wprowadź je, gdy pojawi się odpowiedni monit:

Jeśli wszystko się uda.


Metoda #4: Jak zainstalować WordPressa na własnym komputerzeJeśli chcesz stworzyć piaskownicę, w której możesz dowiedzieć się więcej o WordPressie, możesz zainstalować WordPressa na własnym komputerze. Będziesz miał w pełni działającą instalację WordPress, z którą możesz się bawić, po prostu nie będzie ona dostępna dla nikogo innego.

To znaczy, że będzie on dostępny tylko na twoim własnym komputerze. Jest to również znane jako "localhost".

Jeśli jesteś zainteresowany taką konfiguracją, mamy kilka poradników, które pokazują, jak zainstalować WordPressa "lokalnie" za pomocą różnych narzędzi:

Instalowanie WordPressa lokalnie w systemie Windows za pomocą WAMP
Instalacja WordPressa lokalnie na Windowsie za pomocą XAMPP
Instalacja WordPressa lokalnie na MAC-u
Korzystanie z darmowego narzędzia "Local" do lokalnej instalacji WordPressa
Zainstaluj WordPressa już dziś i stwórz swoją stronę
Ponownie, jeśli jesteś początkującym, po prostu użyj autoinstalatora, który zapewnia twój host (miejmy nadzieję). Jest to łatwe, szybkie i nie różni się od samodzielnej instalacji WordPressa. Albo jeszcze lepiej, wybierz hosta, który jest dostarczany z preinstalowanym WordPressem.

Jeśli chcesz nauczyć się, jak zainstalować WordPressa ręcznie tylko dla dumy z niego, to śmiało i spróbuj. Ale obiecuję ci, że po zainstalowaniu WordPressa ręcznie po raz setny, staniesz się wielkim fanem autoinstalatorów!

Kiedy już zainstalujesz WordPressa, możesz podążać za resztą naszego przewodnika o tym, jak zrobić stronę internetową WordPressa. Przeprowadzi Cię on przez inne ważne kroki, w tym wybór motywu, instalację niezbędnych wtyczek, dodawanie treści i wiele innych.